Σάββατο 5 Μαΐου 2018

Στον τελικό της Α' ΕΣΚΑΣΕ ο Μάκαρος Άμφισσας

Η ομάδα του Νίκου Παπούλια νίκησε την Αναγέννηση Μαλεσίνας με 66-64 στον τελευταίο ημιτελικό.

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά ο Μάκαρος νίκησε στην ‘Άμφισσα την Αναγέννηση Μαλεσίνας με 66-64 και με 3-2 νίκες προκρίθηκε στους τελικούς της Α’ ΕΣΚΑΣΕ θα αντιμετωπίσει τον Άρη Θήβας με τους Βοιωτούς να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Η σειρά των αγώνων θα κριθεί στις 3 νίκες ενώ μετρούν και οι νίκες της κανονικής περιόδου, με τις δυο ομάδες να έχουν από μία νίκη.

Για τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα με 23-6, 39-23 και 61-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση Μαλεσίνας με ένα επιμέρους 3-27 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 64-64 στο 39’. Στο τέλος όμως ο Μάκαρος με 1/2 βολές του Λεοντίου και 1/3 του Κουτσογιάννη κατάφερε να φτάσει στην αγχωτική νίκη πρόκριση με 66-64.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λούπουλ και Φωτητζόγλου με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για την Αναγέννηση Μαλεσίνας ξεχώρισε ο Γιάννης Χαρατσής με 19 πόντους.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: eviabasket